Yeni markanızın 1000 kişiye ihtiyacı var

Markanızın kaderini değiştirme potansiyeli olan 1000 kişi

Yeni markanızın 1000 kişiye ihtiyacı var
Photo by Adam / Unsplash

Kevin Kelly’nin 2008’de yazdığı bir makale, birçok kişinin hayatını değiştirdi. Belki sizin ya da markanızın kaderini de değiştirebilir.

Wired’ın kurucusu ve eski editörü Kevin Kelly bu makalesinde, yazarlar, müzisyenler, tasarımcılar, yazılımcılar, girişimciler gibi, bir şeyler üretmeden duramayanlara, basit bir hesapla basit bir öneride bulunuyor.

Diyor ki, sadece ürettiklerinizle yaşamak ve geçiminizi sağlamak için milyonlarca takipçiye, milyonlarca müşteriye ya da milyonlarca dolar yatırıma ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan sadece, 1000 gerçek hayran.

Gerçek hayranlar

Yazar gerçek hayranları, ürettiğiniz her şeyi mutlaka satın alacak olanlar olarak tanımlıyor. Bu hayranları tarif etmek için de şu örnekleri kullanıyor: Sadece konserinizi izlemek için 300 km yol gidebilirler. Kitabınızın basılı halini, e-kitap halini ve sesli kitap versiyonunu aynı anda alabilirler. Youtube’daki ücretsiz videolarınızdan derlediğiniz “best of” DVD’sini, para ödeyip satın alabilirler.

Yani size ve ürettiklerinize gerçekten değer veren, ürettiklerinize para ödemekten çekinmeyen 1000 kişilik küçük bir kabile…

Kelly, bu ateşli kitleyle ilgili basit bir hesap yapıyor ve diyor ki:

1000 gerçek hayrana senede kişi başı 100$’lık satış yapabilirseniz, yılda 100.000$ kazanırsınız. Bu rakam bir servet anlamına gelmese de, dünyanın her yerinde rahat rahat yaşamanıza yeter…

1000 gerçek hayran da ortalama bir rakam. 2000 gerçek hayran ve 50$ ya da 500 gerçek hayran ve 200$ da, aynı hesaba geliyor.

Güzel hesap…

Ben de Kelly’nin iddiasını bir adım öteye taşıyacağım. Markalar dünyasına...

Bu bakış açısı markalar için de geçerli olabilir mi?

Küçük ama ateşli bir hayran kitlesi, küçük ve iddiasız bir markanın kaderini değiştirebilir mi?

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.