CEO’su röportaj vermiyor. Şirket finansal verileri paylaşmıyor. Değeri 100 milyar $'ı buldu.


Yatırım şirketi Piper Sandler bu yılın başlarında 7000 Amerikalı gence en sevdikleri e-ticaret sitesini sordu. Tahmin edebileceğiniz gibi Amazon, birinci çıktı. Ama ikinci çıkan markayı daha önce duymamış olabilirsiniz. Muhtemelen yakında çok sık duyacaksınız: Shein (She-in)

Shein Çinli bir şirket. Yaklaşık 10.000 çalışanı var. CEO’su röportaj vermeyi pek sevmiyor ve şirket finansal bilgilerini paylaşmaktan pek hoşlanmıyor. Ama geçtiğimiz Nisan ayında finansman için 2 milyar dolara yakın para topladığı biliniyor. Şirketin değeri 100 milyar dolara ulaştı.

Shein, çok ama çok ucuz fiyatlarla alışveriş yapabildiğiniz bir moda markası. 10’lu ve 20’li yaşlardaki kitleye hitap ediyor. Youtube, Instagram ve Tiktok’taki genç influencer'lar ile yayılıyor.

Influencer'lara ücretsiz kıyafet ve onlara özel indirim kodu gönderiyor. Onlar da indirim kodlarını takipçileriyle paylaşıp, o kodla yapılan alışverişlerden komisyon kazanıyor.

Ultra fast fashion

Shein sektördeki adıyla, fast fashion işinde. Yani hızlı moda markası. Ama Shein, fast fashion’ın da ötesinde, ultra fast fashion.

Delaware Üniversitesi’nden profesör Sheng Lu, bu hızı anlatırken şu örnekleri veriyor: Mesela GAP’in web sitesinde son bir yıl içinde 12.000 farklı ürün satışa sunulmuş. H&M’de bu rakam 25.000, Zara’da ise 35.000…

Shein’de ise, sıkı durun, 1 milyon 300 bin. Ve bu ürünlerin fiyatları çok ama çok ucuz.

Wired yazarı Vauhini Vara, denemek için alışverişe başladığında, elbise, sweatshirt, tişört gibi 14 ürün için toplamda 80 dolar ödediğini anlatıyor. Ürün başına ortalama neredeyse 6 dolar. Türkiye’deki kurla bile uygun denebilir.

Shein'in farkı

Fast fashion kavramı, Zara’nın hayatımıza soktuğu bir kavram. Zara, podyumda görünüp dikkat çeken tasarımları, hızlı üretim ve hızlı tedarik zinciriyle, birkaç haftada çok uygun fiyatlarla mağazalarında sunabiliyordu. Bu sayede 90’lar ve 2000’lerde dünyaya yayıldı. Shein, Zara’nın yaptığını başka bir boyuta taşıyor. Bunu yaparken kullandığı yöntem de şu:

Tam hikayeyi görüntüle

Tüm hikayeyi okumak ve üyelere özel tüm gönderilere erişmek için şimdi kaydolun.

Abone Ol
Zaten hesabın var mı? Giriş yap
Harika! Başarıyla kaydoldunuz.
Tekrar hoşgeldin! Başarıyla giriş yaptın.
Engin Tezcan sitesine başarıyla abone oldun.
Bağlantınızın süresi doldu.
Başarı! Oturum açmak için sihirli bağlantı için e-postanızı kontrol edin.
Başarılı! Faturalandırma bilgilerin güncellendi.
Faturalandırma bilgileriniz güncellenemedi.