Mutfaktaki kızılderili şef

ABD'nin en iyi yeni restoranı olmak yemeklerle mi ilgili, yoksa pazarlamayla mı?

Mutfaktaki kızılderili şef
Photo by henry perks / Unsplash

Şef Sean Sherman 2021 yazında ABD Minneapolis’te bir restoran açtı. Owamni isimli restoranı kısa sürede, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi yeni restoran oldu.

Şef Sherman’ın mutfaktaki becerisini değerlendiremem. Gidip yemedim. Zaten yesem de değerlendirebilecek yetkinlikte değilim. Ama şefin, restoranını pazarlama konusunda son yıllarda gördüğüm en iyi işi çıkardığını söyleyebilirim.

Bilerek mi yaptı, içgüdüsel olarak mı hareket etti, yoksa bir profesyonelden destek mi aldı, bilinmez. Ama şef, şapkadan tavşan çıkarmış. Bunu nasıl yaptığı, kendi markasını yaratmaya çalışan herkes için çok özel bir ders niteliğinde.

1.

Şef Sean Sherman bir kızılderili. ABD’de “Amerikan yerlisi” ifadesi tercih edilse de, bizim burada kızılderili dememizde bir sakınca yok. Sherman, 49 yaşında kızılderili bir şef.

Şefin hikayesinin başlangıcında olağanüstü bir durum yok. Çocukluğunda annesi çalıştığı için mutfağa girmek zorunda kalıyor, büyükbabasının sığır çiftliğinde bitkileri ve hayvanları öğreniyor, lisedeyken Burger King ve Pizza Hut’ta çalışıyor, üniversitede sanat okuyor…

Derken 20’li yaşlarında İngiltere, Fransa ve İtalya’yı geziyor ve mutfak aşkı ağır basıyor. Ünlü İspanyol şef Ferran Adría’yı keşfediyor. Ve tabii ki finalde, bugün Sherman yaşlarındaki şeflerin çoğunun hayatında özel bir yeri olan o kitabı okuyor: Anthony Bourdain’in meşhur kitabı, Mutfak Sırları'nı…

2001 yılına geldiğimizde, bir İspanyol-İtalyan restoranında şef olarak ilk işine başlıyor. Ama Bourdain’in de anlattığı ve yaşadığı gibi, mutfakta her şey o kadar da iyi gitmiyor.

Bir İrlanda cafe’si açma girişimi, dondurma dükkanı işletmesi, bir sağlıklı yaşam şirketinde danışmanlık ve turistik bir bölgede suşi satmak derken, yıllar geçiyor.

39 yaşına geldiğinde ve ayda 4000$’dan az bir parayla küçük oğlunu tek başına büyütmek zorunda kaldığında, kendi işini kurması gerektiğini düşünmeye başlıyor. “Sadece nasıl ve ne zaman olduğunu anlamaya çalışıyordum” diyor Sherman. “Gerçekten yapmam gerektiğini hissettim. Tükenmeye başlamıştım.”

Ve bir gün, Pasifik Okyanusu kıyısında San Pancho isimli küçük bir tatil kasabasında suşi yaparken, kendi tabiriyle bir "aydınlanma" yaşıyor.

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.