Eltiler yarışıyor

Pazarlama müdürlerimiz neden birbiriyle yarışan eltiler gibi davranıyor?

Eltiler yarışıyor
Photo by ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Kültürel, sosyolojik ya da psikolojik kökenleri vardır belki. O kadar derine inmek benim işim değil. Ama pazarlama camiasındaki şu gerçeğin hepimiz farkındayız herhalde:

Pazarlama müdürlerimizin çoğu, en yenisini en iyisi zannediyor.

Birbiriyle yarışan eltiler gibi, biri yeni bir kavramı, mecrayı ya da teknolojiyi kullanmaya başlayınca, diğerleri de aynısından istiyor.

Oysa ki en yenisi her zaman en iyisi anlamına gelmez.

Ama yeni çıkan ne varsa balıklama atlamaya bayılıyorlar. İşe yarar mı yaramaz mı, doğru mu yanlış mı, gerekli mi gereksiz mi, düşünmüyorlar bile.

Metaverse diye birşey çıkmış, hop ordalar, sürdürülebilirlik popüler olmuş, hop buradalar. Tiktok diye birşey varmış, hop oradalar, yapay zeka popüler olmuş, hop buradalar.

Markamın buna gerçekten ihtiyacı var mı, diye hiç durup düşünmüyorlar. Yeter ki modaya uysunlar.

Daha dumanı tüten Metaverse ya da NFT sazanlarını hatırlayın. Mark Zuckerberg Metaverse sunumunu bitirir bitirmez Metaverse’de etkinlik planlayan markalar, markalara NFT anlatan reklamcılar vardı. Birbirlerini gaza getirdiler, harcadıkları zamanla ve kaptırdıkları paralarla kaldılar.

Bir marka için önemli olan bir teknolojinin ya da mecranın ne kadar yeni olduğu değildir. Moda olup olmaması hiç değildir. Önemli olan markanız için ne kadar etkili olduğudur.

O hastası olduğunuz dev markalar, her mecraya tuzu alıp koşmuyor mesela. Twitter 2006’da kuruldu. Apple, Twitter hesabını ne zaman açtı biliyor musunuz? Neredeyse 6 sene sonra, Eylül 2011’de. O kadar yıl gerek duymadı demek ki.

Peki bizim Casper? Mesela o Apple’dan tam bir yıl önce açmış, Eylül 2010. Vestel? Ocak 2011. Arçelik? Mart 2011. Apple’dan aylar önce…

Şimdi bizimkiler Twitter’a daha önce girdiler diye, Apple’dan daha mı vizyoner oldular? Başları göğe mi erdi?

Her markanın her sosyal mecrada olmasına gerek yok. Her markanın her teknolojinin peşinden koşmasına gerek yok. Her markanın her moda kavram hakkında faaliyette bulunmasına da gerek yok.

Gerekli mi değil mi, gerçek bir faydası olur mu olmaz mı, ona bakmak lazım.

Pazarlama müdürlerinin, birbiriyle yarışan eltiler gibi sürdürülebilirlik, yapay zeka, Metaverse yarıştırmalarına gerek yok.

Mesela belki de markanıza sadece radyo ve Facebook yetiyordur. İlla ki Instagram’da, Tiktok’ta, Youtube’da ve Pinterest’te aynı anda olmanıza gerek yoktur.

Mesela sürdürülebilirlikten bahsetmemenize de belki gerek yoktur. Eksik kalıversin.

Bu ayıp değil. Hatta daha verimli ve sürdürebilir olacağı kesin.


👉En önemli markaların en önemli pazarlama müdürleri aşağıdaki özel makaleleri okuyor. Çünkü onlar çoktan profesyonel abone oldu ve her ay +4 özel makale okuyorlar.

Yoksa siz hâlâ profesyonel abone olmadınız mı?

Özel makaleler📌 - Engin Tezcan
Abonelik ücreti ödeyen profesyonel üyelere özel makaleler

Özel makaleleri okumak için

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.