Dev markalardan ilham alırken dikkat etmeniz gerekenler

Şüphe kasınızı çalıştıracak bir su markasının hikayesi

Dev markalardan ilham alırken dikkat etmeniz gerekenler
Photo by Steve Johnson / Unsplash

Toplantıdan sete, setten montaja koştuğumuz günlerdi. Bu yüzden hangi konferans olduğunu hatırlamıyorum. Soruyu soran ben miydim, yoksa yanımdaki arkadaşlarımdan biri miydi, o da net değil. Ama soruyu çok net hatırlıyorum.

En az 10 yıl önceydi. Sahnedeki hanımefendi, yüzlerce kişilik bir dinleyici topluluğuna, su pazarında Erikli ile nasıl başarıdan başarıya koştuklarını anlatıyordu.

Araştırma yöntemlerini anlattı. Marka kimliğini nasıl ele aldıklarını anlattı. Bu kimliği iletişime nasıl taşıdıklarını anlattı. Tüketicileri nasıl dinlediklerini ve onlarla nasıl duygusal bağ kurduklarını anlattı. Anlattı da anlattı. Pazarlama ekiplerinin bu yol ve yöntemleri sayesinde Erikli lidermiş, başarıdan başarıya koşuyormuş.

Ben ve ajanstan birkaç arkadaşım, hayretler içinde dinliyor, birbirimize bakıyorduk.

Çünkü Erikli, yıllar önce Nestle tarafından satın alınmıştı ve konuşan hanımefendi de doğal olarak bir Nestle çalışanıydı. İşin hayret edilecek tarafı ise şuydu: Nestle yıllardır Nestle Pure Life markasıyla da su pazarındaydı ve çok da bir varlık gösteremiyordu.

Hanımefendi sunumunu bitirip soru cevap kısmına geçilince, ben ya da arkadaşlarımdan biri, her neyse, birimiz el kaldırıp söz istedik ve o soruyu sorduk. Soru şuydu:

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.