Doğru tuşların hepsine basan bir girişimci ve markası

Kris Cody ve markası Paka'nın ders gibi hikayesi

Doğru tuşların hepsine basan bir girişimci ve markası
Photo by Sébastien Goldberg / Unsplash

1.

And dağlarının batısındaki Huascarán, Güney Amerika’daki Peru’nun en yüksek dağı. Everest’in zirvesi 8848 metrede, Huascarán’ın ise 6768…

Kris Cody, yanına bir fotoğrafçı ve 3 yerel rehber alarak geçtiğimiz Eylül ayında bu dağın zirvesine tırmanmak için yola çıktı.

Belli bir yükseklikten sonra kar, buz ve soğuk işleri zorlaştırdı. Cody profesyonel bir dağcı olmasa da durumdan şikayetçi değildi, çünkü istediği tam olarak buydu: Kar, buz, soğuk. Zor şartlar, kısıtlı hareket kabiliyeti ve ölüm riski.

Çünkü Cody’nın tırmanış sebebi, kendi ürettiği ve o an da üzerinde olan montu test etmekti. Test etmek zorundaydı çünkü üzerindeki mont diğer meşhur “outdoor” markaları gibi ana malzeme olarak kaz tüyü ya da polyester gibi sentetik malzemeler kullanmıyordu.

Cody yepyeni bir malzeme deniyordu. Daha önce hiçbir markanın kullanmadığı bir malzeme…

2.

Kris Cody 7 sene önce, 2015’te Virginia Üniversitesi’nde sinir bilim okurken gezmek için Peru’ya gitti. Tesadüfen yerel bir tezgahtan el dokuması bir kazak aldı.

Cody kazağı çok sevdi. Hafifti, yumuşaktı, üşütmüyor, terletmiyordu. Tatil boyunca üzerinden çıkarmadığı kazak ABD’ye döndüğünde çevresindekilerin de dikkatini çekti. Herkes kazağı nereden aldığını sordu. Cody fırsatı gördü ve Peru’ya bir bilet daha aldı. Peru’da kazağı dokuyan kadınları buldu. Kazağı, Quechua kadınları dokuyordu.

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.