3 gayrinizami soru ve 3 cevap

Markanızın gayrinizami olması gerekli mi, gerilla pazarlamadan farkı ne, gayrinizami markaları nasıl inceleyeceğiz?

3 gayrinizami soru ve 3 cevap

Markanızın gayrinizami olması gerekli mi?

Kendinden daha güçlü ve organize rakiplerle mücadele etme amacıyla, geleneksel pazarlama anlayışının dışında hareket ederek bir marka oluşturma operasyonunu, gayrinizami markalama olarak tanımladık. Böyle markaları da, gayrinizami markalar…

Peki sizin markanız bu tanıma dahil mi, markanızın gayrinizami yöntemler kullanmasına gerek var mı?

Durumunuza, amacınıza ve göze aldıklarınıza bağlı. Gayrinizami markalama her bünyeye uygun bir ilaç değil.

Eğer aşağıdaki iki durumdan birindeyseniz, teoride gayrinizami yöntemler kullanmanız gerekebilir:

  1. Mücadele ettiğiniz rakip ya da rakipler sizden daha eski, daha tecrübeli, daha güçlü ve daha organizeyse… 
  2. Rakiplerinizle benzer şartlara sahipseniz, tam da bu yüzden mücadele kilitlendiyse, kimse fark yaratamıyor, öne geçemiyorsa…

Bu iki durumda gayrinizami yöntemlere başvurabilirsiniz. Hatta başvurmanız gerekir. Diğer türlü, kitaba uyarak kitabı yazanlarla mücadele edemezsiniz.

Fakat bu iki durumun ötesinde gerekli bir şart daha var: Vazgeçebilme kabiliyeti. İsterseniz bunu cesaret olarak da adlandırabilirsiniz.

Sizden güçlü rakiplerle mücadele edebilmek ya da dengedeki bir rekabette dengeyi bozup öne geçmek, bazı fedakârlıklar gerektirir. Mutlaka ama mutlaka bir şeylerden vazgeçmeniz gerekecek. Gayrinizami harbin de, gayrinizami markalamanın da doğası bu.

Belki bazı pazarlardan, belki bazı müşterilerden, belki bazı ürünlerden, belki bazı ürün özelliklerinden, belki bazı mecralardan vazgeçmeniz gerekecek. Üstelik bunlar görece kolay olanları. Daha zorları da var: Belki bazı ezberlerden, belki bazı alışkanlıklardan, belki bazı konfor alanlarından vazgeçmeniz gerekecek.

Her şeyi olduğu gibi muhafaza ederken istemediklerinizi değiştirecek sihirli bir formül yok. Cumhuriyet ilan edilecekse, ihtimal bazı başlar kesilecek.

Üstelik sıradan olanın dışına çıkmaya niyetlendiğiniz anda, başta en yakınınızdakilerden, alarm zilleri çalmaya başlayacak. Yapmasak mı, etmesek mi, kimse böyle yapmıyor ki, ne gerek var ki, diye mızmızlanacaklar. Dalga geçenler de olacak, gülenler de...

Gayrinizami yöntemlere saptığınız anda, tüm bunları göze alıyorsunuz demektir. Göze alıyorsanız başlayın.

Mesela? 

Bugünün koskoca medya devi CNN’in ilk yıllarında, televizyoncular ve bizzat gazeteciler, CNN’le uzunca bir süre dalga geçti. Çünkü CNN, 7/24 haber yayınlayan ilk TV kanalıydı.

Gazetecilerin ve televizyoncuların neredeyse tamamı, 7 gün 24 saat haber yayınlayan bir kanalı kimsenin izlemeyeceğinden emindi. Kanala batacak gözüyle baktılar ve sürekli dalga geçtiler.

CNN’in patronu hiçbirine aldırış etmedi. CNN bugünlere geldi. 

Sizin de derinizin bu kadar kalın olması gerek.

Gerilla pazarlamadan farkı ne?

Gerilla reklam ya da gerilla pazarlama, bir markayı tanıtmak için düşük bütçeli, sıra dışı, beklenmedik, gerilla yöntemler bulmak ilgilenir. Mesela markette manav reyonundaki portakalların içine katı meyve sıkacağı markasının bir zımbırtısını koyup gerilla pazarlama yaptık derler. Gayrinizami markalamanın anlattığı bu değil.

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.