Stratejinizi test etmenin en ucuz ve en basit yolu

Size sunulan stratejinin doğru bir strateji olup olmadığını merak mı ediyorsunuz?

İş dünyasında da bir strateji enflasyonu olduğunun farkındasınızdır. Marka stratejisi, büyüme stratejisi, deneyim stratejisi, dijital strateji, o strateji, bu strateji derken, sağlıklı bir pazarlama yöneticisi günde 8 stratejiyle karşılaşıyor. Peki bunlardan hangileri gerçekten işe yarar, hangileri fasa fiso, test etmek gerekmiyor mu?

Gerekiyor. Markalar da bunun için araştırmalara binlerce lira harcıyor. Şimdi size, bir stratejiyi test etmek için çok daha ucuz bir yöntem önereceğim. Hatta bedava. Sonucu da garantili.

Size sunulan stratejinin doğru bir strateji olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Hemen kendinize şu soruyu sorun: Bu stratejiyi en büyük rakibim uygulasaydı, canım ne kadar sıkılırdı?

Canım çok sıkılırdı, hatta uykularım kaçardı, diyorsanız, o strateji çok doğru bir stratejidir.

Yok ya, çok da umursamazdım, diyorsanız, o size sunulan şey, strateji değildir.

Yani canınızın sıkılma oranı, elinizdeki stratejinin ne kadar etkili olacağını belirler.

Bu kadar basit. Ve merak etmeyin, bu yöntem uydurma değil.

Çünkü strateji özünde askeri bir terimdir ve düşmana karşı en avantajlı pozisyonu almakla ilgilidir. Yani rakiple ve rekabetle ilgilidir.

Rakibi rahatsız etmeyen, sarsmayan, dengesini bozmayan, ona karşı sizi avantajlı konuma taşımayan şey, strateji değildir. Dilektir, temennidir, yoldur, yöntemdir ama strateji değildir.

Stratejimiz bu, diyerek yeni bir yola girecekseniz, işe yaraması gerekiyorsa ve sorumluluk sizdeyse, bu yöntemi mutlaka deneyin. Pişman olmazsınız.

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.