Jeff'in bebeği

Pazarlama tarihinin en büyük çakılmalarından biri

Jeff'in bebeği

1.

iPhone 4’ün, iPad’in ve Instagram’ın piyasaya çıktığı 2010 yılında, Amazon’da Tyto kod adlı yeni bir proje başladı.

Projenin takım liderlerinden bir Amazon çalışanı o günleri, o proje Jeff’in bebeğiydi, diye anlatıyor. Jeff diye bahsettiği, tahmin edebileceğiniz gibi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos.

Amazon’daki her proje gibi bu proje de bir A4 kâğıt üzerinde başladı. Çünkü Jeff'in, başlayan tüm yeni projeler için özel bir şartı vardı: Projenin önce basın bülteninin yazılmasını istiyordu. Yani Jeff tüm ekibini, proje daha başlarken, o ürünü ya da hizmeti basına ve halka nasıl duyuracaklarını düşünmeleri için zorluyordu. Böylelikle ekibin, teknolojiye değil müşteriye odaklanacağını ve projeyi sadeleştireceğini umuyordu.

Tyto projesi de Jeff’in istediği gibi kâğıt üzerinde başladı. Sonra da projeye, e-kitap okuyucusu Kindle’ı da tasarlayan, Amazon’un araştırma geliştirme laboratuvarı Lab126 dahil oldu. Çünkü Tyto projesi, yazılımın ve donanımın bir arada olduğu bir ürün projesiydi.

Jeff Bezos projenin o kadar içindeydi ki, tüm ar-ge ekibi bir yerden sonra doğruları ve yanlışları bir kenara bırakıp Jeff’i tatmin etmeye odaklandı. Ekipler sürekli onun ne tepki vereceğini tahmin etmeye çalışıyordu.

Lab126 ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir çalışan, yıllar sonra, Jeff’in o projede bir ürün müdürü gibi davrandığını söyledi.

Diğer bir çalışansa o günleri, pek de memnun olmayan bir şekilde "bir yerden sonra ürünü, ürünü kullanacak müşteriler için değil, Jeff için yapmaya başladık" diye anlattı.

Jeff’in projeye bu kadar yakından dahil olup her detayla şahsen ilgilenmesinin sebebiyse, ürün bitip piyasaya çıkınca, müşterilerden duyacağına emin olduğu şu soruydu:

Yazının tamamını okumak için

Abone olun. Bu sitede hem ücretsiz abone olanlara hem de aylık ücret ödeyen pro-abonelere özel makaleler var. Bu yazıyı okuyabilmek için, ücretsiz abone olman yeterli..

Abone ol
Zaten bir hesabınız var mı? Oturum aç

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.

Tekrar hoş geldiniz! Başarıyla oturum açtınız.

Engin Tezcan'a başarıyla abone oldunuz.

Başarılı! Giriş yapmak için sihirli bağlantıyı e-postanızda kontrol edin.

Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.

Faturanız güncellenmedi.