Kategoriler
İş Dünyası Yapay Zeka

Yapay zekayı anlamak için 5 soru 5 cevap

Karmaşık terimlere boğulmadan yapay zekayı anlamak için, sık sorulan 5 soruya 5 basit cevap

Yapay zeka nedir ve yapay zeka ne demek gibi sorulara soranlara, yapay zeka kavramını kısaca ve basitçe açıklamak için 5 soru ve 5 cevap.

1. Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, karar verme, problem çözme, öğrenme gibi insan zihninin yapabildiği faaliyetleri bilgisayarların gerçekleştirmesi için uğraşan bir bilimsel bir alandır. Bilgisayar biliminin ana konusu olmakla birlikte, matematik, biyoloji, felsefe gibi alanlarla da dirsek temasındadır.

Bazı yanlış kullanımlarının aksine yapay zeka, tek bir bilgisayar, yazılım, sistem ya da robot değildir. Matematik, fizik, sosyoloji, biyoloji gibi bilimsel bir disiplinin genel adıdır. 

Yapay zeka nedir sorusuna yanıt arama amacınız da önemli.

Akademik anlamda bir cevap arıyorsanız, aşağıdaki makalede literatürdeki tanımı mevcut.

Yapay zeka nedir? Literatürdeki yapay zeka tanımı

Ama mesela kendi işletmenizde yapay zeka teknolojileri kullanmak istiyor ve pratikteki yapay zeka uygulamalarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki makaleye göz atmanız faydalı olur.

Yapay zeka nedir? Anlamak ve kullanmak isteyenler için yapay zekanın tanımı

2. Yapay zekanın türleri neler?

Tür olarak adlandırmak pek doğru olmasa da, yapay zeka 2 farklı şekilde ele alınıyor.

İngilizceden çevirirsek, “genel anlamıyla yapay zeka” ve “dar anlamıyla yapay zeka”. Almancadan çevirirsek de, güçlü yapay zeka ve zayıf yapay zeka. (İngilizce: General AI – Narrow AI. Almanca: Starke KI – Schwache KI.)

Dar anlamıyla olan yapay zeka, Almanlara göre zayıf yapay zeka, özel olarak belirli bir problemi çözmek üzere tasarlanan sistemlerdir. Bugün kullandığımız tüm yapay zeka uygulamaları bu kategoriye girer. 

Genel anlamıyla olan, Almanlara göre güçlü yapay zeka ise, karşılaştığı tüm problemleri tıpkı insan gibi kendine çözebilen, kendi kendine öğrenip kendi kendine karar alabilen, bağımsız sistemlerdir. Böyle bir yapay zeka sistemi şu an yok.

Güçlü yapay zeka, üzerinde çalışılan teorik bir alan. Yakın bir zamanda da gerçekleşmesi mümkün değil. Yapıyoruz çok az kaldı diyen şaklabanlar görürseniz, gülüp geçebilirsiniz. 

3. Yapay zeka insandan daha mı zeki?

Böyle bir karşılaştırma anlamsız bir karşılaştırma. Komple bir insan zihniyle karşılaştırılabilecek komple bir yapay zeka yok. Belli alanlarda, belli problemleri çözmek için tasarlanmış yapay zeka uygulamaları var.

Mesela, satrançta insanı yenebilen bir yapay zeka uygulaması var. Ya da belirli bir veritabanındaki görsellerin içindeki nesneleri tanıma konusunda, insanlardan daha iyi performans gösterebilen yapay zeka uygulamaları var.

Ama mesela, satrançta dünyanın en iyi satranç oyuncusunu yenebilen bir yapay zeka uygulamasına, 2 kere 2 kaçtır diye sorsanız, cevap veremez. Çünkü sadece satranç için tasarlandı. Şu anki yapay zeka uygulamaları, sadece belirli problemleri çözmek için tasarlanabiliyor. Yani -mesela- satrançta bizden daha zeki olabilir, ama sadece satrançta…

Yapay zekanın insandan üstün olduğu alanlar var mı sorusuna daha ayrıntılı bir cevap için aşağıdaki makaleye de göz atabilirsiniz.

Yapay zekanın insandan üstün olduğu alanlar var mı?

4. Yapay zeka kimin kontrolünde?

Yapay zeka kimsenin kontrolünde değil. 

Birincisi, yapay zeka fizik, matematik gibi bilimsel bir alan. Nasıl ki matematik kimsenin kontrolünde değilse, yapay zeka da kimsenin kontrolünde olamaz.

İkincisi, zaten yapay zeka herhangi birinin kontrolünde olabilecek tek bir bilgisayar, yazılım, sistem ya da robot değil. Yapay zeka alanında çalışan üniversiteler, şirketler, şahıslar var. Belirli alanlarda fikirler ve ürünler üretiyorlar. Hatta siz de evinizde kendi yapay zekanızı yapabilirsiniz. Şaka yapmıyorum:)

5. Yapay zeka nasıl yapılır?

Bir bilgisayarınız varsa, gerekli programlama dillerinden birini biliyorsanız, algoritma, matematik ve istatistik de biliyorsanız, siz de kendi yapay zekanızı yapabilirsiniz. Gerekenler bunlar:)

Bilgisayarım bunu yapmaya yeterli mi, diye de düşünmeyin. Bunun için ücretli-ücretsiz bulut (cloud) servisleri var. Mesela Kaggle‘ı kullanabilirsiniz.

Buradaki asıl sorun, tasarlayacağınız yapay zeka uygulamasını ne için tasarlayacağınız. Ne yapmasını istiyorsunuz? Neye ihtiyacınız var? Yazdığınız yapay zeka uygulaması kimin hangi derdine çare olacak? Hangi işin daha hızlı veya daha ucuz veya daha hatasız halledilmesini sağlayacak? Önemli olan sorular bunlar.

Yapay zeka hakkındaki safsatalar ve gerçekler hakkındaki aşağıdaki makaleye de göz atabilirsiniz.

Yapay zeka hakkındaki safsatalar ve gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir