Hakkında

Bu blog, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve nöral ağlar gibi karmaşık yapay zeka teknolojilerini, sade ve anlaşılır bir dille açıklamaya çalışıyor.

Ben kimim?

Ben işletme enformatiği mezunu bir reklamcıyım. Ya da başka bir açıdan bakarsak, 16 senedir reklamcılık yapan bir enformatikçiyim.

İşletme enformatiği nedir, bilmiyor olabilirsiniz. Informatik, bilgisayar bilimi demek. İşletme Enformatiği de Almanların ürettiği bir kavram. İşletmelerin bilgi ve iletişim sistemlerinin, bilgisayar ortamında tasarlanması ve uygulanmasıyla ilgilenen bir disiplin. Yapay zeka teknolojileri de kullandığı araçlardan biri. (Bkz: İşletme Enformatiği)

Neden yazıyorum?

Yapay zeka teknolojileri üzerine çalışan mühendisler ve yazılımcılar, aslında genel olarak IT sektöründekiler, yaptıkları işte çok iyi olsalar da, yaptıkları işi anlatma ve açıklama kısmında genellikle çok kötüler.

Teknik terimlerle dolu kendilerine has bir dil konuşuyorlar ve o dili anlamanızı bekliyorlar. Bu dil bariyeri, yapay zeka hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen birinin karşısına da çıkıyor.

Ben o ekosistemden geldiğim için o dili biliyorum.
Avantajım şu, normal insanların konuştuğu dili de biliyorum:)

Çünkü hem algoritmalar, yazılım geliştirme, veri madenciliği, yapay zeka, makine öğrenmesi, nöral ağlar ve derin öğrenme gibi alanlarda Alman menşeili temel bir eğitimim var hem de reklamcılık geçmişim sayesinde karmaşık meseleleri basit bir dille anlatmakta zorlanmıyorum.

Yani yapay zeka alanında, bi’ nevi tercümanlık yapabilirim diye düşündüm.

Aslında açıkçası, şu sıralar reklamcılıktan da çok sıkıldım. Yapay zeka hakkında okumak, düşünmek, yazmak ve çalışmak, şu an benim için çok daha zevkli. Hobi gibi diyelim…

İletişim

engin@caponajans.com

Lokasyon

İstanbul, Antalya

Sosyal Medya

Twitter